Nejdiskutovanější

Dřevěné zábradlí na terase
20. 03. 2014 | WEBMASTER: Dobrý den pane Farlík,

Konečně...
7. schůze SVJ Štětínská
31. 12. 2011 | JF1133942: Tak to je fajn, ve staré zástavbě je to teď p...
INFO. o akci Rekonstrukce na Jižní straně
10. 11. 2011 | WEBMASTER: REPLY:J-KSANDOVA:40376-1:2011-10-14 19:33:44:...
foto 18.6.2011
20. 07. 2011 | M-MARKETA: Dobře , napsala jsem Vám písemně a vhodím Vám...
Zápis ze schůze SVJ konané 28. 4. 2011
06. 06. 2011 | JF1133942: Tak to je fajn, že to máte pod kontrolou.

Žhavé téma

Úklid - rohože
12. 09. 2011 | WEBMASTER: Ok, předám to dál. ...
úprava vestibulů domu
06. 06. 2011 | WEBMASTER: Omlouvám se za nereagování na váš dotaz, ale ...
roční vyúčtování 2009
16. 05. 2010 | WEBMASTER: Je dobře, že výbor kontroluje dokumenty od St...

Dřevěné zábradlí na terase

Naše dřevěné zábradlí na terase je provedeno z dřeva upraveného metodou THERMOWOOD. Níže jsou popsány vlastnosti a chování upraveného dřeva.

 

-thermowood-

Zlepšené užitné vlastnosti dřeva upraveného metodou THERMOWOOD

 1. Materiál je rozměrově a tvarově stabilnější v podmínkách běžné proměnlivé vlhkosti s redukcí všech vnitřních napětí a trvalých i dočasných rozměrových a tvarových změn, jako může být následné praskání výrobku, nebo tvarové borcení a kroucení.
  Lepší rozměrová a tvarová stálost výrobků je dosažená evidentním snížením navlhavosti dřeva. Absorpce vlhkosti je snížena o 30 - 50 %.
 2. Vyšší náchylnost upravovaného dřeva na vznik trhlin při výrobě zvládá náročná kontrolovaná technologie.
 3. Tepelná odolnost upraveného dřeva je zlepšena až o 30 %.  Materiál je stabilnější vzhledem k vlivům vnějších změn vlhkosti.
 4. Stav vlhkostní rovnováhy tepelně upraveného dřeva je snížený o 10 - 15 % a například při teplotě okolního vzduchu 20ºC a při jeho vlhkosti 60% je ustálen pouze na 6%
 5. Snížení vodopropustnosti dřeva umožňuje použitelnost THERMOWOOD Thermo-D i do míst s opakovaným kontaktem s vlhkostí.
 6. Zlepšené vlastnosti dřeva jsou v celém průřezu sortimentu a zůstávají neměnné po celou dobu životnosti výrobků z něj.
 7. Odpadá další nekontrolovatelné samovolné vysoušení dřeva se všemi možnými negativními vlivy na jakost dřeva.
 8. U materiálu THERMOWOOD došlo ke zlepšení tepelně izolačních vlastností dřeva, ke snížení tepelné vodivosti dřeva, na slunci proto tepelně upravené dřevo nepálí do nohou, může být použito na sedací plochy v saunách a parních lázních.
 9. Při dostatečně vysoké aplikační teplotě, u typu Thermo-D, vykazuje upravené dřevo vynikající odolnost proti hnilobě, případně i proti dřevokaznému hmyzu bez použití chemikálií. Rozkladem hemicelulózy se odstranily některé látky vyživující dřevokazné houby.
 10. Z materiálu THERMOWOOD je úpravou při vysoké teplotě odstraněna pryskyřice, na povrchu výrobků se tedy nevyskytuje roněná nebo vyteklá pryskyřice, ani naplněné smolníky.
 11. THERMOWOOD se vyznačuje významně prodlouženou životností, která je výrobci udávaná bez jakékoli následné impregnace na asi 30 let.
 12. Povrch získal úpravou dva stupně tmavšího, zato ale rovnoměrnějšího rustikálního vzhledu.
 13. Povrch tepelně upraveného dřeva časem v interiéru bez vhodné konečné povrchové úpravy mírně zbledne (asi jako tepelně neupravované opálené dřevo). Zároveň ale také šedne, a to jak v exteriérech, tak v interiérech, stejně jako neupravené rostlé dřevo.
 14. Dřevo je po tepelné úpravě křehčí (má zvýšenou štípatelnost a má nižší pevnost v ohybu), nemělo by se tady používat v nosných konstrukcích, prkna teras je proto vhodnější podkládat hustěji (doporučujeme rozteč svlaků maximálně do 50 cm).
 15. THERMOWOOD se vzhledem a některými upravenými vlastnostmi částečně blíží k některým nedostatkovým exotům, ale je vyroben z lehčích a levnějších evropských dřevin bez obsahu toxinů ve dřevě, přitom plně vyhovujících našemu klimatu.

Povrchové úpravy THERMOWOOD

Na vzduchu se THERMOWOOD projevuje jako klasické neupravované dřevo - postupně, se zpožděním, vlivem UV-paprsků ze slunečního záření šedne a praská až do podoby „staroby“, povrchová úprava je tedy vhodná. Proti následným barevným změnám a proti případnému praskání je možné nátěry nebo lazury pigmentovat do hněda, přírodní oleje však obsahují látky, které mohou podporovat růst plísní. Proto doporučujeme spíše použití speciálních nátěrů pro použití do exteriéru, například nátěry od firmy OWATROL. Tepelná úprava dřeva snížila nasákavost vodou ředitelných povrchových úprav, naopak ale snížila odlupčivost nátěrů. Nátěry výrazně pozitivně ovlivňuje absence pryskyřic ve dřevě.
Povrchově upravený THERMOWOOD se lépe čistí.
Je nutno dodržovat renovační cykly povrchových úprav podle instrukcí jejich dodavatelů, se zachováním požadovaného odstínu povrchu.

Autor: Lukáš Zeman
Publikováno: 04. 02. 2013
Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 4
Diskutovat ke článku.